Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenlerin dramı her geçen yıl artmaya devam ediyor. Göç  yolculuğu sırasında hayati tehlikeler atlatan göçmenler, çoğu zaman olumsuz doğa koşulları ile mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Umuda yolcuğa çıkanların arasında sadece yetişkinler yer almıyor. Yetişkinlerle birlikte göç yolunda ilerleyen çocuklar bu tehlikeli yürüyüşte ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Göçmen çocukları ile ilgili bilgi veren Avrupa Polis Örgütü Europol, son 2 yıl içerisinde 10 bin civarında göçmen çocuğun, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine geldikten sonra kaybolduğunu açıklamıştı. Bu da çocukların ne kadar ciddi tehlike altında olduğunu gösteriyor.

8.4 milyon çocuk insani yardim bekliyor

2016 yılında UNICEF tarafından yayınlanan raporlara göre 2016 yılı Suriyeli göçmen çocuklar için en kötü yıl olarak kayıtlara geçti. Buna göre Suriye içerisinde veya dışarısında toplam 8.4 milyon çocuk insanı yardıma muhtaç durumda ve bunların içerisinde milyonlarca çocuk savaşın dehşetine bizzat şahit olmuş durumda.

 

Suriye’de yaşanan iç savaş çocukların eğitim hayatlarını bitirmiş durumda. Yapılan araştırmalarda Suriye sınırları içerisinde kalan 1.76 milyon çocuk yıllardır eğitim hayatına devam edemiyor. Diğer  yandan, 2.5 milyon çocuk  Suriye dışında ya göçmen kaplarında yaşıyor yada daha güvenli bir ülke için umuda yolculuğa devam ediyor.

 

göçmen çocuklar psikolojik sorunlarla baş başa

 

Calabria’da (İtalya) görev yapmış olan UNICEF çocuk koruma sorumlusu Sabrina Avakian konuya ilişkin yaptığı açıklamada mülteci çocukların ciddi travmalar yaşadıklarını ifade etti. Avakian; “Bu çocuklar genellikle yolculukları sırasında büyük sıkıntılar çekmişler; yolda boğulanları görmüşler, bindikleri teknelerde yakıtların yol açtığı ağır kimyasal yanıkları üzerinde taşıyanlar var, bebekler ve annelerin durumu da vahim; emzirme bakımından özel ilgi gerektiği halde bu sağlanamamış, karşılanması gereken çok ihtiyaç, yapılması gereken çok şey var ama her şey çok gecikiyor.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply